Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Ciekawostki

Trening mentalny- co to jest i na czym polega

To intensywna współpraca pomiędzy psychologiem a pacjentem/klientem, chociaż czasami trudności są duże, jest to podróż pełna odkryć, kreatywności i dynamiki interpersonalnej.

Celem TM jest nauczenie ludzi postrzegania problemów jako wyzwań, a nie zagrożeń
Poprawienie jakości życia zaczyna się od zadbania o dobre samopoczucie. Zachęcamy Cię do odkrycia samego siebie, pogłębienia swojej tożsamości i wzmocnienia Twojego osobistego potencjału. Zachęcamy Cię do wzmocnienia Twojego poczucia własnej wartości, dzięki czemu odnajdziesz równowagę między umysłem a ciałem. To z kolei przyczyni się do Twojego szczęścia i rozwoju. Dobre samopoczucie to również dbanie o emocje.

„Niewypowiedziane emocje nigdy nie umrą. Zostały pogrzebane żywcem i wyjdą na powierzchnię później, w gorszej postaci”.
-Zygmunt Freud-

Uniwersalna emocja- Kama Muta

Kama muta to uniwersalna emocja, którą odczuwamy, gdy jesteśmy poruszeni do łez, to termin, który pochodzi z sanskrytu i dosłownie oznacza „być poruszonym, wypełnionym miłością i/lub podziwem”. Badacze mówią, że jest to najintensywniejsza uniwersalna emocja, ponieważ określa moment, w którym czujemy się przepełnieni uczuciami.
To zaskoczenie i podziw, którego doświadczamy w stosunku do czegoś lub kogoś. To ten moment, kiedy nasze oczy zaczynają napełniać się łzami z powodu nadmiaru emocji. To krótkie uczucie, ale tak intensywne, że pozostaje w naszej pamięci.

Każda osoba bądź kultura wyraża kama mutę i doświadcza jej w ten sam sposób, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na przykład wszyscy doświadczyli takich zjawisk jak:

  • Poczucie euforii.
  • Pewne ciepło w klatce piersiowej.
  • Łzy w oczach.
  • Dreszcze lub reakcja pilomotoryczna (gęsia skórka).
  • Brak tchu, coś w rodzaju węzła w gardle.
  • Motyle w brzuchu.
  • Uczucie zerowej grawitacji, jakby unosiło się w powietrzu.

Kama muta to dobroć i inspiracja w jednym. Istnieje niewiele impulsów emocjonalnych, które są bardziej odkrywcze dla człowieka niż to, co nagle nas porusza.
Uczucie, że coś dotyka nas do tego stopnia, że czujemy się intensywnie, nagle, całkowicie szczęśliwi . Może to trwać jedynie przez krótką chwilę, a jednak jest równie uzdrawiające, jak motywujące.

Ambiwalencja afektywna

Jest złożonym rodzajem emocji: zamieszkują w niej sprzeczność i napięcie. Jej przykładem jest bez wątpienia sytuacja, gdy kochamy i nienawidzimy kogoś prawie jednocześnie. Czujemy wielkie przywiązanie do bliskiej osoby, ale jednocześnie doświadczamy pewnego rozgoryczenia lub urazy. Kochamy przyjaciela, ale mamy uczucie, że ten związek nas rani…

Dlaczego ludzie cierpią z powodu tego typu przeciwstawnych a nawet całkowicie sprzecznych uczuć w wielu sytuacjach? Czy to normalne, czy może wskazuje to na jakiś brak równowagi? Odpowiedź jest jednak prosta. Mamy do czynienia z całkowicie normalnym rodzajem sytuacji, które wskazują jednak na wysoką złożoność istoty ludzkiej w kwestiach emocjonalnych.

Ambiwalencja afektywna lub emocjonalna powoduje mocno nasilone złe samopoczucie. Bo nie istnieje coś, czego ludzki mózg nie lubi bardziej niż sprzeczność, dysonans kiedy punkty nie układają się na jednej linii.
Zużycie energii i wypalenie generowane przy okazji tego rodzaju dysonansu są ogromne. Tak bardzo, że takie uczucia często nas praktycznie blokują. Czasami zdajemy sobie bowiem sprawę z wielkiej miłości lub przywiązania, które odczuwamy wobec czegoś lub kogoś, ale z drugiej strony towarzyszy im pewne wyczerpanie, odrzucenie, a nawet nienawiść. Możemy kogoś kochać, ale nienawidzimy jego zachowanie, jego postawę, a nawet sposób, w jaki nas traktuje. Ma to jednak pozytywny wpływ i powoduje, że podejmujemy decyzje, wyjaśniamy sprawy, a nawet akceptujemy określone sytuacje. Za każdym razem, gdy znajdziemy się w tego rodzaju labiryntach osobistych, w których prześladuje nas „minotaur” sprzeczności emocjonalnej, warto się zatrzymać, posłuchać siebie i zrozumieć. Może jest coś, co powinniśmy rozwiązać albo po prostu uznać.